Šachový kroužek

  Dne  27.12.2018 se konal již 61. ročník Táborské věže. Hlavní turnaj je pro dospělé a ostatní. Dále tu jsou dva vedlejší turnaje pro děti, roztříděné podle věku. Celkem bylo 144 hráčů, kde v hlavním turnaji hrálo 92 hráčů (www. ...). Další dva turnaje pro děti, kde se účastnili i dvě děcka ze šachového kroužku v SÚ. Udělalo mi to velkou radost, že kluci našli velkou odvahu se účastnit šachového turnaje. Velké díky patří jejim rodičům. Dále chci poděkovat mamince Štěpána za foto, které mi poskytla. A mám radost, že šachy oslovili i některé z rodičů ( Foto). První turnaj byl pro děti narozené v roce 2004 až 2008 (www. ...), druhý turnaj byl pro ročníky 2009 a mladší (www. ...). Na facebook se napsalo: "Tak dnes, na závěr roku 2018, naši nejmladší hráči zkusili své štěstí na Táborské věži. Byli to: Štěpánek V. a Peťa V. . Ziskali své první body a potkali nové kamarády. Věřím, že se nenechají odradit a bude je to motivovat k dalším úspěchům a učení. Protože bez studia šachu nelze očekávat lepší herní výsledky. Budeme jim držet palce, nechť u šachu setrvají a příště se k nim přidají další kamarádi ze šachového kroužku.".

 Dne 1.12.2018 se konala 2. Velká cena Jihočeského kraje v rapid šachu. Akce byla v jídelně Biologického centra Akademie Věd v Českých Budějovicích. Účastnilo se celkem 79 dětí v kategorii A až D. Měli jsme tu čest, že jsme byli pověřeni KM JčŠS organizací společně se Slávií. Ten den bylo nepříznivé počasí - ledovka, kam jsem se bál, aby akce nebyla zrušena. Den před tím bylo přihlášeno celkem 95 dětí. Všeho se ujal s velkým elánem Milan Durchan. Tento človíček zařídil: hrací místnost, dozor nad rozhodčími, bufet, věcné ceny od Biologického centra AV, slevu na nájemném, sponzorské dary, atd. Je to strašně hodný pán, ale dokáže být taky pěkně naštvaný, když se něco nedaří :) . Ten zbytek jsem dělal já.  Samozřejmě, že při průběhu celé akce je třeba každá ruka a zkušení trenéři ze všech oddílů sami od sebe pomáhají. Touto cestou chci poděkovat panu Odehnalovi ze ŠACHklubu Tábor, panu Strďákovi ze ŠACHklubu Písek, panu Havlíčkovi z QCC České Budějovice, panu Hejdovi a Černíkovi z VŠTE České Budějovice, manželce Dr. Durchana a všem spřízněným duším. Při takovéto akci vždy se vloudí nějaká chybička a každý chybujeme, ale hlavní vždy je, že se vše zvládne. Pro Olympii je to velká zkušenost pro pořádání jejich vlastních turnajů. Věřím, že jsme podpořili spousty mladých nadějných šachistů i těch začínajících a budou mít větší zájem o šach. Doufám, že se na tuto akci bude vzpomínat téměř v dobrém hodně dlouho a že se podpořila popularizace šachu v Jihočeském kraji. Šachu zdar a Vám všem ostatním radosti sláva ... PH (odkaz na turnaj: www. ... )

Od 1.10.2018 vedeme šachový kroužek  na „ZŠ a MŠ Sezimovo Ústí, 9. května 489“. Je zde přihlášeno kolem 13 dětí. S organizací a výukou mi pomáhají: Jan Motalík, Marián Krbúšik a jedna nejmenovaná paní učitelka. Věřím, že se zde stane náš počin tradicí ...

Online školení trenérů 4. třídy, odkaz na www. ...

LearningChess vás naučí šachy: Není pochyb o tom, že královská hra šachy prospívá lidské mysli v mnoha směrech. Posiluje dovednosti potřebné při řešení problémů, zvyšuje jazykové, matematické, paměťové schopnosti, pěstuje kritické, kreativní a originální myšlení.  Tím zdaleka výčet jejích pozitivních přínosů nekončí. Hře šachu se lidé mohou učit různými metodami na různých místech. Jednou z metod je LearningChess. LearningChess (LearningChess.net) je celosvětová platforma šachové výuky pro každého, kdo má zájem hrát a učit se šachy. V  lednu 2018 se stala  jedničkou na seznamu sedmnácti nejlepších online šachových kurzů a škol na onlinecoursesreview.org.  Od roku 2015 LearningChess spolupracuje s Šachovým svazem České republiky. ŠSČR poskytuje zdarma přístup do unikátního výukového programu Learningchess.net  školám zapojeným do projektu Šachy do škol a šachovým oddílům zapojeným do projektu Podpora šachových oddílů a kroužků. Program LearningChess obsahuje speciální prvky šachové výuky. Je vhodný pro absolutní začátečníky, amatéry, závodní hráče i děti. Po dokončení kurzu pro začátečníky by měl amatérský uživatel porážet své přátele a jeho výkonnost se bude pohybovat na úrovni ratingového hodnocení 1400 Elo. Po dokončení druhé úrovně pro středně pokročilé se uživatel může  zúčastnit menších turnajů, bude mít výkonnost na úrovni 1600 Elo. Po dokončení úrovně pro pokročilé se ratingové hodnocení může zvýšit přibližně na 1800 Elo, což představuje slušnou amatérskou úroveň, takový hráč může hrát i na větších šachových turnajích.“

Tréninkové materiály na YouTube, odkaz na www. ... , a na webu ŠSČR, odkaz na www. ...

   Chtěl bych oslovit všechny zájemce, ohledně šachových posezení a kroužků. Co to vlastně jsou šachy? Šachy jsou deskovou hrou pro dva hráče. Každý z hráčů má k dispozici 16 herních figurek. Celkem je 6 druhů figurek. Figurky hráčů se liší v barvě. Jeden hraje s bílými, druhý s černými. Vítězství je dosaženo tak, že napadnete soupeřova krále tak, aby to soupeř nemohl žádným způsobem odvrátit.
Kroužek (posezení) by se konal v kavárně Kotva na Lidické (kino Kotva České Budějovice) nebo ve Šnytu na Lidické, dle domluvy přes facebook nebo telefonicky v průběhu celého roku.
  Přihlásit se mohou všichni, kteří si chtějí zahrát nebo se naučit šachy a poznat nové kamarády. Termín přihlášení je možný kdykoliv během celého kalendářního roku. Těšíme se na všechny budoucí zájemce, kteří si přijdou zahrát jen tak pro radost, ale i na ty, kteří se přijdou šachy naučit. Je to překrásná hra, ve které si každý najde to své.

  • Šachové posezení se bude konat po každém kole 3. divize. Scházet se budeme v kavárně Kotva nebo ve Šnytu mezi 15 až 16 hodinou.
  • Šachové kroužky se konají pod vedením našich trenérů dle domluvy.

 Přehled turnajů konaných v sezóně 2018/2019:

  1. 3. Divize Západ, soutěže družstev
  2. Memoriál F. Zabloudila, Rapid turnaj pro všechny hráče (dotace z města Č. B.)
  3. Oddílový přebor, vážné partie, pouze pro členy a příznivce oddílu
  4. Vánoční Olympia blesk, bleskový turnaj (pouze pro členy ŠK Olympia a jejich příznivce)
  5. Černá v Pošumaví, rapidový a bleskový turnaj
   Dne 22.11.2018 proběhl malý turnájek ve Šnytu na 2x10min.
SedláčekStropekLustMotejzíkbody
SedláčekX1012
Stropek0X112
Lust10X01
Motejzík001X1

 
 Dne 27.9.2018 poběhla prezentace šachu na MŠ a ZŠ v Sezimově Ústí. Akce se konala v rámci Evropského týdne sportu. Chci poděkovat za spolupráci Honzovi Motalíkovi, Mirce Blažkové, panu řediteli a hodným učitelkám ze ZŠ. Program byl: představení panem ředitelem a moje, krátké video, prezentace, trunaj družstev v zahradním šachu, simultánka Honzi s 21 dětmi, oběd. Myslím si, že se akce povedla. Určitě pro propagaci šachu to byl velký počin. A jestli tím získáme pro šach nějaké další děti či rodiče, to ukáže čas.  Foto

   
  Dne 30.8.2018 jsme se sešli ve Šnytu někdy mezi 17h až 18h, abychom zakončili letní volno a prázdniny. Honza měl ten den zkoušku a zdárně se dostal do posledního ročníku, takže se bude připravovat na bakalářské zkoušku. Jel domu a v pátek jsme poseděli ve Wallclubu. Hodně lidí nemělo čas. Ten den jsem se ještě stavil za kamarádem V. Ilkem. Dobré přátelství se musí udržovat, protože je to velmi hodný člověk. Vyprávěl mi, jak se potkal na chalupě se starým 80 letým pánem Luňáčkem. Nakonec jsme se sešli ve slušné sestavě: Petr Hostaša, duchovní oddílu Ivánek Stropek, uzdravený Jarda Motejzík, bohém Zdeněk Pumpr, ajzboňák Dan Rytíř, mistr Vláďa Bosák. Léto bylo parné, Lipno povedené a též jsme se ctí zakončili období odpočinku. Sezona již klepe na dveře :) . Foto

   Dne 20.7.2018 se konal bleskový turnaj. Tak včera jsme se sešli v Café Hostel a oslavili jsme tak Mezinárodní den šachu. Sešli jsme se v hojném počtu a to s Jirkou, Honzou, Zdeňkem, Jarouškem, Ivánkem, Thomasem. Takže super páteční večer. Někteří si dali svůj turnájek. Jinak se konal bleskový turnaj, který byl silně obsazený. Ze 14 hráčů na krásném 4. místě od nás skončil Honza Motalík. Za celý oddíl mu blahopřeji  . Super lidi a super zábava. Děkuji Petrovi Svobodovi za organizace turnaje a Milanovi Durchanovi za materiální podporu. Jinak jsme udělali několik fotek a účastníme se foto soutěže. Věřím, že některá fotka bude vítězná. Šachu zdar. 

Foto

Napsali o nás:

Napsal: Ivan Stropek

  Zatímco uvnitř probíhal turnaj bleskovek, zahráli jsme si na ulici ve třech turnájek v tempu 10m.+10s. (delay). První část přinesla jednu výhru a jednu prohru každému, v odvetách opačnými barvami už se rozhodlo. Začali jsme společně s prvním kolem bleskovek a poslední partie skončila v průběhu kola devátého.
SIMJHTbodypořadí
Stropek IvanX01113první
Motejzík Jaroslav10X012druhý
Hansen Thomas0010X1třetí

Foto

😝